Spotkanie Partnerstwa Naturowego

Written by admin. Posted in Partnerstwo Naturowe

SPOTKANIE I

15 kwietnia bieżącego roku w Nowym Sączu odbyło się pierwsze spotkanie Partnerstwa Naturowego w ramach projektu „Natura i Gospodarka – podstawy dialogu”, realizowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w województwie małopolskim, organizowanego przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego.

W spotkaniu uczestniczyli przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży turystycznej, handlowo-usługowej, produkcyjnej oraz pracownicy biura urbanistycznego z terenu województwa małopolskiego w szczególności powiatu nowosądeckiego. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele GDOŚ.

Podczas spotkania uczestnicy zapoznali się z projektem „Natura i Gospodarka – podstawy dialogu”. Prowadzący spotkanie Grzegorz Tabasz omówił przyczyny utworzenia Europejskiego systemu Natura 2000 oraz metody ochrony różnorodności przyrodniczej. Jako modelowy przykład obszaru cennego przyrodniczo zaprezentował „Ostoje Popradzką” obszar położony w Beskidzie Sądeckim.

W drugiej części spotkania przedsiębiorcy przedstawili ograniczenia i bariery w prowadzeniu działalności na obszarach Natura 2000. Problemy przedstawiane przez uczestników dotyczyły przede wszystkim zawiłości procedur prawnych, złego przepływu informacji pomiędzy GDOŚ a przedsiębiorcami, braku inwentaryzacji przyrodniczej oraz aktualnych danych i map o obszarach Natura 2000. Przedsiębiorcy postulowali o realne i przejrzyste informacje zawarte w SDF (Standardowy Formularz Danych) oraz w Planie zadań ochronnych. Zwrócono uwagę na fakt długiego okresu oczekiwania uzyskania Oceny oddziaływań na środowisko.

      W trakcie spotkania uczestnicy zapoznali się z konkursową koncepcją PN.

 

SPOTKANIE II

W poniedziałek (22 kwietnia) odbyło się drugie spotkanie w ramach Partnerstwa Naturowego organizowane przez Sądecką Agencje Rozwoju Regionalnego S.A. w Nowym Sączu.

W spotkaniu uczestniczyło 25 osób. Byli to przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży turystycznej, handlowo-usługowej, produkcyjnej, pracownicy biura urbanistycznego oraz hotelarsko-gastronomicznej.

Na samym początku zostały przypomniane ustalenia z poprzedniego spotkania dotyczące problemów i barier w prowadzeniu działalności gospodarczej na obszarach Natura 2000. Uczestnicy w trakcie rozmów przedstawili swoje propozycje rozwiązań tych trudności.

Następnie została zaprezentowana „Platforma Dialogu”. W trakcie tej części zebrani zastanawiali się nad możliwością wykorzystywania Platformy do poprawy przepływu informacji pomiędzy przedsiębiorcami, IOB, JST a GDOŚ.

Spora część spotkania została poświęcona weryfikacji konkursowej koncepcji PN. Uczestnicy zaproponowali swoją wersję Partnerstwa Naturowego
w Małopolsce. Określili obszar w którym będzie działać, profil i cele.

Na sam koniec uczestnicy zapoznali się z dokumentami prawnymi tworzącymi system Natura 2000. W spotkaniu brali udział także przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie Wydział Spraw Terenowych w Starym Sączu, którzy przez cały czas wspomagali dyskusję merytorycznie.

SPOTKANIE III

W piątek 10 maja odbyło się trzecie spotkanie w ramach partnerstwa Naturowego w siedzibie Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu.

Na samym początku, prowadzący przypomniał ustalenia i rekomendacje z poprzednich spotkań. Uczestnicy zapoznali się z raportem miesięcznym określającym koncepcje Partnerstwa Naturowego. Jego kierunki, cele, zasady i warunki uczestnictwa w PN. Przedsiębiorcy doprecyzowali ostateczną koncepcję PN.

Warto zaznaczyć, że w trakcie poprzednich zebrań bardzo często pojawiały się pytania dotyczące problemów związanych z procesem inwestycyjnym, które swoją przyczynę mają w zawiłości procedur prawnych. Dlatego głównym celem trzeciego spotkania było omówienie problemów z przygotowaniem dokumentacji związanych z oceną oddziaływań na środowisko oraz kart informacyjnych przedsięwzięcia zezwalającej na realizację inwestycji. Uczestnicy również zastanawiali się jak prawidłowo przygotować taką dokumentacje oraz jak czytać dokumenty OOŚ.

Prowadzący zaprezentował także wybrane przykłady inwestycji dopuszczonych i zrealizowanych na terenach Natura 2000 w województwie małopolskim. Aspekty przyrodnicze, ekonomiczne, prawne oraz czas podejmowania i finalizowania dokumentacji przez RDOŚ przedsięwzięć:

– Ciężkowice – procedura uzgodnień napraw urządzeń hydrologicznych po lokalnej powodzi;

– Eksploatacja kruszywa z zachodniej części złoża ZATOR;

-Budowa Małej Elektrowni Wodnej Świniarsko na rzece Dunajec;

– Budowa Małej Elektrowni Wodnej o mocy 2,1 MW na rzece Dunajec w miejscowości Ostrów, powiat tarnowski;

– Wycinka 312 drzew na wzgórzu zamkowym w Starym Wiśniczu.

SPOTKANIE IV

Ostatnie czwarte spotkanie w ramach Partnerstwa Naturowego odbyło się 17 maja w siedzibie Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Prowadzący Pan Grzegorz Tabasz przypomniał dotychczas wypracowane ustalenia i rekomendacje Partnerstwa Naturowego w Małopolsce. Wszystkim uczestnikom została wręczona Lista rekomendacji dla rozwiązań systemowych finansowanych ze środków UE oraz budżetowych zawierająca propozycje z poprzednich spotkań.

Zapoznanie się z listą było podstawą dla części warsztatowej czwartego spotkania, której celem było wypracowanie ostatecznych rekomendacji dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wśród propozycji znalazły się m. in. Zaktualizowanie planów zagospodarowania przestrzennego na obszarach chronionych systemem Natura 2000. Przekształcenie PN z obecnej, konsultacyjnej formy w stałe przedstawicielstwo służące do wymiany informacji, świadczenia usług pomocowych pomiędzy organami administracji państwowej zajmującej się zarządzaniem obszarami Natura 2000 i przedsiębiorcami oraz utworzenie rankingu firm i osób świadczących usługi związane z tworzeniem Kart Informacyjnych Przedsięwzięcia (KIP), oraz Ocen Oddziaływania na Środowisko (OOS).

Ostatnim etapem części warsztatowej spotkania było ocenianie przez uczestników wypracowanych rekomendacji. Największą liczbę punktów zdobyła propozycja kolejnych spotkań i utworzenia w ramach PN stałego przedstawicielstwa.

Tags: