Author Archive

Książka „GENEZA I PLANY ZAMKU SĄDECKIEGO”

Written by Sylwia Gądek. Posted in Uncategorized

GENEZA I PLANY ZAMKU SĄDECKIEGO ” zawiera wiele cennych informacji na temat początków Zamku Sądeckiego oraz wszystkie dostępne plany i schematy Zamku wraz z ich szczegółowymi opisami.

Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel, wypowiedział się na łamach książki :

Mam niezwykłą przyjemność zaprezentować Państwu kolejny konkretny efekt prac, mający na celu opracowanie dziejów naszego Zamku Sądeckiego. Zadanie to powierzyłem Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Do tej pory udało się nam przedstawić obraz, jak zamek mógł wyglądać w swojej najpiękniejszej renesansowej wersji.

Chyba wszyscy Mieszkańcy naszego Miasta mają takie zdanie, że historia nie obeszła się łaskawie z naszym starym zabytkiem, który pamiętał najdawniejsze czasy grodu sądeckiego i który w swoich murach wielokrotnie gościł królów.

Historia zamku jest obszerna i mam nadzieję, że zostanie w najbliższej przyszłości opublikowana w pełni. W niniejszym wydawnictwie pokazano kilka bardzo interesujących wątków, aby zainteresować tematyką jak najwięcej Mieszkańców Nowego Sącza, ale również i każdego, kto propozycją odbudowania zamku jest zainteresowany.

Na kolejnych stronach mogą Państwo zapoznać się z dwoma wybranymi kwestiami. W pierwszej części Prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Jarosław Suwała, ukazuje niesłychanie ciekawe ustalenia początków Zamku Sądeckiego.

Drugą część prezentuje uznany historyk sądecki, Grzegorz Olszewski, który przedstawił komentarz, jaki słusznie należy się zachowanym planom i szkicom Zamku Sądeckiego. Ten materiał graficzny został dołączony do wydawnictwa w postaci kolorowych plansz. Bardzo się tymi grafikami ucieszyłem, ponieważ dochodziły do mnie głosy, jakoby nie było szczegółowych i dokładnych planów Zamku – a jak widać – udało się je zgromadzić.

Zachęcam wszystkich do lektury i zapoznania się z zawartością tej publikacji. Zachęcam jednocześnie do podejmowania dyskusji w sprawie odbudowania Zamku Sądeckiego. Każdy głos w tym szczególnym dla Nowego Sącza przedsięwzięciu jest cenny.

Mam nadzieję, że to wydanie dostarczy Czytelnikom powodu do dyskusji o historii naszego Zamku. I liczę, że wnet doczekamy się kolejnych rozdziałów o tej dawnej budowli.

Autorzy: Jarosław Suwała, Grzegorz Olszewski

Przygotowanie wizualizacji: mgr arch. wnętrz Maciej Hronowski, mgr arch. Andrzej Jeż

Wydawnictwo : Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Prezydent Ludomir Handzel

Zachęcamy do przeczytania.

Książkę można nabyć w :

Księgarnia Alfabet, ul. Jagiellońska 5,

Nowy SączKsięgarnia Astex, Aleje Wolności 37,

Nowy Sącz Sklep KABU, ul. Rokitniańczyków 36A,

Facebook: https://www.facebook.com/S%C4%85decka-Agencja-Rozwoju-Regionalnego-SA-102383371570127

Wykopaliska na Sądeckim Rynku przynoszą ciekawe rezultaty

Written by Sylwia Gądek. Posted in Uncategorized

Po kilku tygodniach prac archeologicznych na Sądeckim Rynku odsunięto szereg ciekawych wątków architektonicznych starego ratusza (zdj. 1), pochodzących z XV i XVI wieku. Ukazał się fundament wieży, wraz z zachowanym fragmentem spiralnej klatki schodowej (zdj. 2,3). Do naszych czasów przetrwały widoczne na zdjęciu ciosane, kamienne schody. Innych ważnym odkryciem jest, wybudowana z kamienia łamanego półokrągła budowla, niegdyś nakryta ceglanym sklepieniem. Zabytek ten jest interpretowany przez specjalistów jako dół złoczyńców (zdj. 4,5,6).