Szanowni Państwo, informujemy, że Pan prof. dr hab. Jerzy Rajman został laureatem Nagrody „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego za książkę „Zamek królewski w Nowym Sączu (około 1300-1611)”. Została ona uznana za znakomitą monografię służącą odkrywaniu nowych kart historii Sądecczyzny. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 5 lipca 2024 r. o godzinie 12.00 w Bibliotece w Starym Sączu. Już teraz zapraszamy! Serdecznie gratulujemy!
21 marca 2024 r. to wielki dzień dla sądeckiej historii. Właśnie dziś odbywa się promocja opracowania naukowego „Zamek sądecki (1611-1945)”, autorstwa Grzegorza Olszewskiego. Wydawnictwo ukazuje się jako efekt wieloletnich prac badawczych historyka, które odbywały się dzięki działaniom Prezydenta Ludomira Handzla i Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. W ten sposób historiografia zamku sądeckiego wzbogaca się o kompleksowe opracowanie do 1945 roku. Teraz czas na budowanie przyszłości wokół sądeckiej warowni.
Koncepcja odbudowy zamku została przedstawiona przez Prezydenta Miasta Nowy Sącz Ludomira Handzla, a została przygotowana przez zespół SARR w osobach Jarosław Suwała, Sylwia Gądek, Natalia Olchawa, Bartłomiej Urbański, Grzegorz Olszewski, Zbigniew Maciejowski.
Książka pt. „Zamek Sądecki (1611-1945)” autorstwa Grzegorza Olszewskiego jest kontynuacją książki „Zamek Królewski w Nowym Sączu (około 1300-1611)” autorstwa Jerzego Rajmana.
Książka pt. „Zamek Sądecki (1611-1945)” to kontynuacja opowieści o dziejach zamku, jaką Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego postanowiła przestawić w dwóch tomach. Tom drugi podejmuje niezwykle interesujące kwestie opisów lustratorskich zamku, przeprowadzanych w okresie staropolskim. Z kolei z chwilą nastania zaboru austriackiego o zamku zaczęło pojawiać się więcej źródeł, w tym źródeł graficznych, poszerzających zakres wiedzy o tej niezwykłej budowli. Książka opisuje w sposób bardzo drobiazgowy czynności przy zamku, jakie podejmowano w celu modernizacji i konserwacji w XIXw. Natomiast wiek XX przyniósł zarówno pakiet remontów zamkowych, jak i przyniósł destrukcję zamku. Bowiem w 1945r. zamek zakończył bieg historii… W drugiej połowie XXw. wzgórze zamkowe naznaczone jest ruinami, które przywołuje żałosne wspomnienie o pięknej siedzibie królewskiej w Nowym Sączu…
Jednak zamek sądecki, wysadzony w 1945r., ma ciągle szanse na odbudowanie i prawdziwe wskrzeszenie nieżywej materii do pełni funkcji życiowych. Przygotowywane przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego najróżniejsze koncepcje odbudowy zamku sądeckiego dają szerokie pole możliwości, aby obiekt, który nagle przestał istnieć, istnienie swoje przywrócił.
Książka jest podsumowaniem dotychczasowych wysiłków badawczych i podstawą merytoryczną realnej odbudowy Zamku Sądeckiego, stanowiącego ogniś pałac w fortecy Miasta Nowego Sącza.
Książkę można nabyć w siedzibie Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. oraz poprzez Allegro.
Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. rozpoczęła prace archeologiczne w obrębię starego ratusza. Mimo niesprzyjającej aury do chwili obecnej udało się nam zdjąć warstwę wierzchnią pokrywającej teren ziemi i odsłonić koronę murów ratusza.